Fatih Karataş Kimdir ?

Fatih Karataş , 1974 yılı Amasya, Türkiye doğumlu Türk sanayici, iş adamı.

Fatih Karataş, ,Amasya Merkez Musaköy  asıllıdır. Ailesi "KADIOĞLU" adıyla bilinirdi. Dedesi Hacı  Hasan Efendi, Amasya da hatırı sayılır bir çiftçiydi.


Babası Ömer Karataş  de 1931  yılında Amasya'nın Musa  köyünde doğmuştur. Annesi Gülseren   Karataş Baba tarafı  Selanik göçmeni olarak Gümüşhane İlin den  Musa köye yerleşmişlerdir. Fatih Karataş Ömer Karataş’ın 7 çocuğunun en küçüğüdür. Konya’dan İzmir’e göç eden Duran  ailesinin İzmir esnaflarından olan Adnan Duranın Kızı İngilizce  ve Fizik öğretmeni olan Funda Duran’la evlidir.
Ensar (d.2005) ve Berat (d.2008) adlı iki oğlu vardır..

Liseyi Amasya Endüstri Meslek  Lisesi Elektrik Bölümün’de okuyan Karataş, üniversite eğitimini Cumhuriyet Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Bankacılık ve Sigortacılık bölümün den yüksek dereceyle mezun olduktan sonra Eğitimine Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi, İktisat Bölümü’nde gördü. Bu alanda aldığı eğitimin dışında ailesinin Hafıza eğitim Teknikleri, teknik çizim ve Ürün tanıma ve tanıtma Pazarlama ve Müşteri ilişkileri, her türlü inşaat ve alt yapı Boruları ve tarımsal amaçlı boru ve ekipmanları  hakkında eğitim ve çalışmalar sürdürdü .İstanbul’da bir süre  deneyim kazanmak için  bu alanlarda fabrikalarda çalıştı. Yine bu alanda Avrupa ve Amerika’da ki yatırımları Ülkemiz özelin de uygulama ve  başarılı olma yollarını araştırdı. Bunun İlk adımı olarak www.borubank.com  ve www.pipebank.com  web portallarını kurup tüm dünyaya açtı.

Hafızası çok iyi olan ve öğrendiklerini kolay kolay unutmayan Fatih Karataş, İngilizce biliyor. Kuvvetli hafızasına rağmen ajandasında not  tutmaya ve bunları kesinlikle uygulamaya geçirdiğini  onu tanıyan yakın çevresi tarafından söylenenler arasında.

 

 Hobileri arasında ailesiyle seyahat etmek ve vakit geçirmek,toprakla uğraşmak olan Fatih Karataş , sosyal medya'yı da etkin bir şekilde kullanıyor.

İş hayatına 1980’li yıllarda atılan Fatih Karataş , 1984 yılı geldiğinde küçük ve  büyükbaş  hayvan ticareti yapan babasına yardım etmeye başladı. 1986 yılından itibaren babasından farklı olarak bisiklet ve motosiklet alım satımına başladı.Teknik lisede okurken inşaatlarda bir süre görev aldı. 1993 yılında Türkiye Elektrik Kurumu bünyesinde bir süre çalıştıktan sonra  Adalet Bakanlığı bünyesinde  sınavla kazanmış olduğu memuriyete gitmiyerek  eğitim hayatına ve ticaret hayatına devam etmiştir. Özel şirketlerde muhasebe ve pazarlama departmanlarında görev aldıktan sonra eğitimini tamamlamasıyla yöneticilik ve koordinatörlük görevleri aldı.2000  yılında Türkiye Boru Bankası’ nı kurdu www.borubank.com  Borubank markası ile birlikte Pipebank Dünya Boru Piyasasına hizmet etmek amacıyla www.pipebank.com da faaliyete gecirdi.Bu şirket kurulduktan bir süre sonra BORUTEM şirketi adı altında tüm markaları topladı. Boru ve tarımsal  alanında yaptığı araştırmalara, teknik ve ekonomik  alanında gördüğü üniversite eğitimi de eklenince iş hayatındaki hızlı yükselişi kaçınılmaz oldu. Çok kısa bir süre içerisinde şirketini, bölgede  ve dünya ligin de tanıttı.

Genel müdürlük göreviyle eş zamanlı olarak  birçok şirkete  de danışmanlık görevini yürüten   Fatih Karataş, bir yandanda farklı yatırım modellerine yöneldi. Edindiği tecrübeler ve sektördeki gelişmeleri yakından takip etmesiyle farklı projeleri deneyen Karataş , bu özellikleri sayesinde BORUTEM  şirketine çok fazla değer kattı.

2010 yılında BORUTEM  İcra Kurulu Başkanlığı görevine getirilen Fatih Karataş, 2012  yılından bu yana da Borutem Şirketinin  Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devam ettiriyor.